Bogactwa Katalonii

Katalonia – autonomiczny region ze stolicą w Barcelonie posiadający własny hymn i flagę jest najbogatszym regionem Hiszpanii, na co niewątpliwy wpływ ma jego położenie geograficzne oraz wysoko rozwinięty przemysł. Katalonia jest regionem górzystym, z nizinami na wybrzeżu Morza Śródziemnego i wzdłuż rzeki Ebro. Powierzchnia Katalonii to ponad 32 tyś km² z ludnością w liczbie ponad 7,5 mln. Przepiękne plaże Katalonii z wielkimi, nowoczesnymi kurortami w Barcelonie, Costa Brava i Montserracie przyciągają rzesze turystów z całego świata. Bardzo dobrze rozwinięte rolnictwo i takie dziedziny przemysłu jak włókiennictwo, przemysł chemiczny, stoczniowy i samochodowy sprawiają, że Katalonia jest chlubą całej Hiszpanii.

Barcelona – duma Katalonii

Barcelona wbrew obiegowej opinii to nie tylko miasto, ale prowincja w Hiszpanii o powierzchni prawie 8 tys. km² i prawie 6 milionami mieszkańcami. Tylko niewiele ponad 30% mieszkańców prowincji żyje w aglomeracji Barcelona. Miasto to znane jest z tego, że nigdy nie zasypia. Sprawiają to przede wszystkim turyści, którzy przez cały rok przyjeżdżają do tego pełnego atrakcji miasta. Większość przybyszów korzysta z pięknych plaż tego miasta. Najbardziej obleganymi plażami w Barcelonie są Barcoloneta. Mar Bella oraz imprezowa Nova Icaria.

Odwiedzając Barcelonę nie możemy pominąć odwiedzenia najbardziej charakterystycznych miejsc dla tego miasta:

  • Sagrada Familia, czyli Bazylika Świętej Rodziny, której budowę rozpoczęto w 1882 roku. Ciekawostką jest fakt, że budowniczy świątyni nigdy nie uzyskali pozwolenia na jej budowę i dopiero w 2019 roku zawarto umowę, według której władze bazyliki muszą uiścić karę w wysokości 40 mln. euro, co pozwoli zakończyć jej budowę w 2026 roku. 18 wież Bazyliki symbolizują 12 Apostołów, 4 Ewangelistów oraz Jezusa i Maryję. Warto wejść na jedną z wież Bazyliki i zwiedzić muzeum Gaudiego – pierwszego budowniczego kościoła;
  • Zamek Trzech Smoków, który może się kojarzyć z zamkiem królewskim, wybudowany w 1888 roku jako restauracja z okazji wystawy EXPO, która miała miejsce w Barcelonie w 1920 roku. Dzisiaj w jego wnętrzu znajduje się Muzeum Zoologii;
  • Muzeum Narodowe Katalonii, w którym możemy podziwiać eksponaty będące kulturalną spuścizną tego regionu.

Dodać należy, że aż 8 obiektów Barcelony objętych jest certyfikatem dziedzictwa ludzkości UNESCO. Katalonia to jednak nie tylko Barcelona. Warto odwiedzić także inne skarby tego regionu.

Montserrat

Miasto położone 50 km od Barcelony z Sanktuarium Czarnej Madonny. Powstanie tego nieziemskiego sanktuarium datuje się na rok 880, kiedy to doszło do objawień w tym miejscu. Według legend figurę Czarnej Madonny obecnie znajdującej się w Bazylice miał wykonać św. Łukasz. Niesamowite wrażenia robi sama Bazylika z grobowcami książąt i biskupów, pochowanych tu od XV wieku oraz klasztor, którego początki sięgają XI wieku. Obecny kształt klasztoru, przepięknie wkomponowanego w masyw górski nadano w 1844 roku.

Girona

90 kilometrów od Barcelony położona jest Girona – miasto, które jakby żywcem jest wyjęte z czasów średniowiecza. Już dojeżdżając do Girony zachwyt wzbudzą świetnie zachowane kilkukilometrowe mury obronne starego miasta. Jeszcze większy zachwyt wywołuje Katedra, której początki budowy przypadają na XI wiek. Schody i prawie 25 metrowa fasada Katedry uwieczniona została w serialu „Gra o tron”. We wnętrzu Katedry niesamowite wrażenie robi gotyckie sklepienie, drugie pod względem wielkości po sklepieniu Bazyliki św. Piotra. Odwiedzając Gironę nie można pominąć zwiedzenia dzielnicy El Call – średniowiecznej dzielnicy żydowskiej z ciasnymi uliczkami, w których ominięcie się jest praktycznie niemożliwe. Obowiązkowym miejscem, które musimy zobaczyć w tym mieście jest także Muzeum Sztuki. Znajdujące się tutaj eksponaty pochodzące z XIII wieku zauroczą najbardziej wybrednych koneserów sztuki.

Kurorty Katalonii

Ten przepiękny region słynie nie tylko ze świetnie zachowanych średniowiecznych świadectw historii. Turyści doceniają Katalonię przede wszystkim za świetnie warunki wypoczynku nad Morzem Śródziemnym. Obok Barcelony, turyści najczęściej wybierają:

  • Costa Brava, położona około 150 km. na północ od Barcelony jest najbardziej rozpowszechnionym przez turystów kurortem. Najpiękniejsze, piaszczyste plaże tego kurortu to Sant pol de Mar, Bogur i Cala Rovira. Wypoczywając w Costa Brava możemy także poznać wiele ciekawych miejsc jak mury obronne w Tossa de Mar lub średniowieczną zabudowę w Petralladzie;
  • Lloret de Mar – kurort znany w Polsce z serialu „Pamiętniki z wakacji” to jeden z najbardziej rozrywkowych kurortów katalońskiego wybrzeża zabudowany setkami hoteli o najwyższym światowym standardzie. Ilość klubów i imprez odbywających się w Lloret de Mar zadowoli najbardziej wybrednych imprezowiczów.

Park Narodowy Aiguestortes i delta Ebro

Odwiedzając Katalonię warto poznać także przyrodnicze dziedzictwo tego regionu. Utworzony w 1955 roku jedyny Park Narodowy regionu możemy zwiedzać wypożyczonymi na miejscu pojazdami terenowymi. Delta Ebro zachwyci natomiast pięknem maleńkich miasteczek i wiosek oraz możliwością obserwowania flamingów w ich naturalnym środowisku z dala od rozbawionej, pełnej turystów Costa Brava.