Greckie cuda – zabytki Grecji

Ludzkość już w II wieku naszej ery zachwycona wieloma miejscami i budowlami ery starożytnej stworzyła pierwszą listę 7 cudów świata. Na tej liście, która obowiązywała w okresie średniowiecza aż do VI wieku pięć z nich znajdowało się w Grecji lub zbudowane zostały przez greckich projektantów i budowniczych.

Greckimi cudami na liście były:

  • świątynia Artemidy w Efezie powstała powstała w 560 r. p.n.e.;
  • posąg Zeusa z Olimpii z 435 r. p.n.e.;
  • Mauzoleum w Halikarnasie powstałe w 353 r. p.n.e.;
  • Kolos Rodyjski z 281 r. p.n.e.;
  • latarnia morska na Faros, której budowę zakończono w 280 r. p.n.e.

Niestety do dnia dzisiejszego, żaden z przedstawionych greckich średniowiecznych cudów nie pozostał. Większość z nich zniszczyły trzęsienia ziemi lub pożary pozostawiając jedynie szczątki lub całkowicie je unicestwiając.

Na obiegowej dzisiejszej liście, która powstała w 2007 roku, ale nie została zaakceptowana przez UNESCO nie ma żadnego greckiego akcentu. Niemniej kolebka zachodniej cywilizacji, jaką niewątpliwie była Grecja pozostawiła ślady, które odwiedzając słusznie możemy nazywać cudami i niewątpliwie powinny znaleźć się na tej liście.

Akropol

Nazwa ta w języku greckim oznacza miasto na wzgórzu. Akropol w Atenach nie był jedynym zbudowanym w starożytności miastem na wzgórzu, natomiast jest jednym z najlepiej zachowanych. Ateński Akropol powstał jako wzgórze świątyń w V wieku p.n.e. Powstały wtedy Partenon, czyli świątynia Ateny, Erechtejon – poświęcony Posejdonowi wraz z Propylejami, czyli przedsionkami prowadzącymi do tych świątyń. Do dzisiaj pozostałości tych budowli możemy podziwiać niemal z każdego miejsca w Atenach. Dech w piersiach zapierają zachowane w dobrym stanie Kariatydy Erechtejonu. Nic więc dziwnego, że ateński Akropol znalazł się w ścisłym finale współczesnej listy siedmiu cudów świata.

Agora

Odwiedzając Ateny nie sposób pominąć odwiedzenia Agory. Ateńska Agora, czyli starożytne miejsce zgromadzeń powstało w VI wieku p.n.e. Do dzisiaj w dobrym stanie pozostała świątynia Hefajstosa, czyli Hefajstejon tylko dzięki temu że od VII do XIX wieku została przekształcona w kościół. Nie mniejszy zachwyt wzbudzają pozostałości ówczesnego targowiska – Stoa Attalosa. Warto także odwiedzić muzeum Agory, w którym możemy ujrzeć wiele artefaktów odzyskanych w trakcie prac wykopaliskowych. Warto także zajrzeć do powstałej w X wieku na miejscu starożytnej Agory cerkwi Świętych Apostołów. Odwiedzając ten rejon nie zapomnijmy także o ruinach biblioteki Hadriana.

Mykeny

W odległości około 180 km. od Aten na Peloponezie położone są Mykeny, główny ośrodek polityczny i kulturalny greckiej epoki brązu. Według niepotwierdzonych legend założycielem Myken miał być Perseusz, który zbudował fortyfikacje miasta. Według innej legendy królem Myken miał być Agamemnon. Do dzisiaj zachowały się szczątki fortyfikacji. Zachwyt budzi nieźle zachowana Lwia Brama z 1250 r. p.n.e. Pozostałe odkryte budowle pochodzą z VII i III wieku p.n.e. Prowadzone wykopaliska pozwoliły odkryć także pozostałości mykeńskiego Akropolu oraz grobowce – w jednym z nich znaleziono złotą maskę pośmiertną. Wielu uważa, że był to grób Agamemnona.

Nie mniej zabytków w Grecji znajduje się na wyspach usianych wokół Peloponezu. Odwiedzając większość z nich możemy doświadczyć powiewu historii tego wspaniałego kraju.

Kreta

Ta największa z zamieszkałych wysp greckich zdumiewa ilością zabytków będących spuścizną nie tylko starożytnej Grecji. Przybywając na tą wyspę koniecznie musimy zobaczyć:

  • Heraklion, obecna stolica wyspy założona przez Saracenów w 824 roku naszej ery. Wiele śladów historycznych dotyczy jednak prawie 400 letniego panowania nad wyspą przez Wenecję. To właśnie z tego okresu pochodzi wspaniała forteca w porcie Rocca al Mare. Zachwyt wzbudzą także eksponaty zgromadzone w Muzeum Archeologicznym;
  • Zamek w Knossos – 6 kilometrów od Heraklionu odkryty w trakcie prac wykopaliskowych w XIX wieku. Dobrze zachowane ruiny pochodzą z okresu minojskiego, około 2000 lat p.n.e. Zamek prawdopodobnie był siedzibą króla Minosa i związanej z nim legendy o labiryncie kreteńskim.
  • Chania – urokliwe miasto portowe z portem weneckim oraz cytadelą Firkas. Przebywając w tym mieście nie można pominąć XVII wiecznego Meczetu Janczarów.

Rodos

Stosunkowo niewielka grecka wyspa skrywa wiele archeologicznych niespodzianek. Wypoczywając na tej wyspie musimy odwiedzić:

  • stolicę wyspy Rodos z pozostałościami akropolu z III wieku p.n.e. z min. świątyni Apollina, stadionu i teatru. Warto odwiedzić także Pałac Kastellos wybudowany przez zakon Joannitów w XIV wieku. Spacer uliczkami Starego Miasta pozostawi każdemu niezapomniane wrażenia;
  • Lindos z pozostałościami świątyni Ateny oraz warowni z czasów Joannitów;
  • twierdza w Kritini powstała w 1472 roku.

Przedstawione powyżej zabytki Grecji to jedynie kropla w morzu pozostałości potęgi greckiej oraz burzliwych dziejów tych terenów, zwłaszcza wysp przechodzących przez tysiąclecia z rąk do rąk, co niewątpliwie miało wpływ nie tylko na archeologiczne perełki tego kraju, ale także na zwyczaje i tradycję ludności.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Grecja