Rovinj – boska perła Adriatyku

Żeglarzom płynącym Adriatykiem z zachodu w kierunku wybrzeży Istrii, w pewnym momencie zapiera dech piękno wyłaniających się z błękitnej przejrzystej wody zabudowań z górującą nad nimi wieżą katedry św. Eufemii i skąpanymi w słońcu zabytkowymi kolorowymi kamienicami, tworzącymi niemal mur wyłaniający się z fal morza otoczonego maleńkimi wysepkami. Tak właśnie zarówno żeglarzy, jak i turystów wita Rovinj miasto na północy Chorwacji, najbardziej wysunięte na zachód tego kraju. Z uwagi na styl zabudowy oraz położenie i historię Rovinj często nazywane jest „Małą Wenecją”.

Historia Rovinj w pigułce

Pierwsze zapiski dotyczące osady zbudowanej na wyspie pochodzą już z VII wieku p.n.e. Od I wieku naszej ery miasto przeszło pod patronat Imperium Rzymskiego a następnie Wenecję. Strategiczne położenie sprawiło, że w okresie do XVII wieku stało się obiektem zaciekłych walk min. pomiędzy Republiką Wenecką, Bizancjum, Saracenami, Imperium Frankońskim i Cesarstwem Austriackim przechodząc z rąk do rąk. Prawa miejskie otrzymało w 1531 roku wchodząc w skład Republiki Weneckiej. Będąc częścią tej Republiki w 1763 roku Rovinj przestało być wyspą, połączone ze stałym lądem poprzez zasypanie cieśniny. Od 1920 roku do zakończenia II wojny światowej miasto było częścią Włoch. Dopiero po tym okresie zostało włączone do ówczesnej Jugosławii.

Dzisiejsze Rovinj to miasto w Chorwacji o powierzchni prawie 90 km² liczące nieco ponad 13 tys. mieszkańców.

Rovinj – miasto wielu kultur

Burzliwe dzieje miasta przedstawione powyżej pozostawiło wiele śladów architektonicznych i społecznych. Największe piętno wywołała bliskość Rovinj z sąsiednimi Włochami oraz fakt ponad 500 letniego związku z Wenecją. Efektem jest dwujęzyczność miasta, nazywanego także przez Włochów Rovigno. Pozostała w mieście po II wojnie ludność pochodzenia włoskiego swobodnie korzysta z własnych szkół i przedszkoli oraz innych placówek użyteczności publicznej.

Centralną częścią Rovinj jest oczywiście stare miasto. Niegdyś otoczone murem warownym z siedmioma bramami, z których do dzisiaj zachowały się jedynie trzy. Wewnątrz zbudowano niemal przylegające do siebie kamienice tworzące owalny zarys miasta. Wszystkie brukowane uliczki miasta kierują się w stronę stosunkowo niewielkiego rynku powstałego jeszcze w średniowieczu – Veli trg.

Główne zabytki Rovinj, których odwiedzając to miasto nie możemy pominąć to:

  • Wznosząca się ponad miastem Katedra św Eufemii pochodząca z XVIII wieku z bogato zdobionym, barokowym ołtarzem głównym i dzwonnicą o wysokości ponad 60 metrów;
  • Kaplica św. Trójcy z XIII wieku;
  • Klasztor Franciszkanów w którym przechowywane są księgi pochodzące z XVI wieku;
  • Pałac Miejski z XIV wieku;
  • XVIII wieczny pałac rodziny Cali, w którym obecnie znajduje się Muzeum Dziedzictwa Rovinj;
  • Plac Marszałka Tito – główny rynek dzisiejszego miasta wraz ze znajdującymi się tam Łukiem Balbiego – pozostałością jednej z bram miast oraz kawiarnią otwartą jeszcze w XIX wieku.

Wypoczynek w Rovinj

W ścisłym centrum Rovinj położona jest tylko jedna, niewielka plaża Monte znajdująca się przy murach miejskich. Warto wybrać się kamienistymi schodkami i ze skałek otaczających kąpielisko i napawać się widokiem zabytkowego miasta i lazurowej wody.

Zarówno miejsca noclegowe jak i plaże przeznaczone dla turystów znajdują się poza ścisłym zabudowaniem miasta. Do najlepszych plaż należą min.:

  • Zatoka Lone Bay z ponad 300 metrową żwirowo – kamienistą plażą;
  • Plaża Sveta Katarina na którą dostać się można jedynie drogą wodną – rejs trwa ok. 5 minut, natomiast niezapomniane zostaną widoki na starą część miasta;
  • Plaża Mulini zbudowana z betonowych płyt tworzących całość z wystającymi z morza głazami;
  • Płatne plaże należące do hoteli Valdaliso i Amarin.

Rovinj dla aktywnych

Dla amatorów ekstremalnego wypoczynku oraz osób znudzonych wypoczynkiem na plaży lub zwiedzaniem zabytków mieszkańcy Rovinj przygotowali wiele atrakcyjnych form aktywnego wypoczynku. Do najczęściej wybieranych przez turystów należą:

  • wycieczki rowerowe indywidualne realizowane na blisko 20 dobrze przygotowanych trasach rowerowych będących częścią Istra Bike. Chętni mogą skorzystać z jednej z wielu wypożyczalni rowerów, a także skorzystać z oferty rowerowych grupowych wycieczek z przewodnikiem;
  • sporty wodne – nurkowanie, snurkowanie, wędkarstwo oraz żeglarstwo – zarówno w Rovinj, jak i wszystkich kurortach wybrzeża Istrii, z uwagi na panujące warunki są mekką osób uprawiających wszelkiego rodzaju sporty wodne.
  • wspinaczka skałkowa uprawiana głównie w rejonie skałek Zlatni Rt, które przygotowane są zarówno dla adeptów tego sportu jak i osób zaprawionych już w tej dziedzinie sportu;
  • bieganie – szczególnie polecane na półwyspie Zlatni Rt, dzięki przygotowanym ścieżkom prowadzącym wzdłuż wybrzeża i trasom ocienionym drzewami;
  • organizowane wycieczki jednodniowe do Chorwackiego miasta Puli i zwiedzenie tamtejszego Koloseum lub wycieczka do Wenecji, gdzie atrakcji jest niezliczona ilość.

Pobyt w Rovinj, małego przecież miasteczka dla każdego turysty będzie niezapomnianym przeżyciem, który na długo pozostanie w jego pamięci.