Serbia, kraj położony na półwyspie bałkańskim, na południu Europy, przez większość turystów traktowany jest jedynie jako kraj tranzytowy. Od północy Serbia graniczy z Węgrami, na wschodzie z Rumunią i Bułgarią, na południu z Macedonią i Albanią. Na zachodzie natomiast sąsiaduje z krajami powstałymi po rozpadzie Jugosławii. Oferowane, nieliczne pobyty turystyczne w Serbii skupiają się głównie na organizacji kilkudniowych wycieczek objazdowych. Niewątpliwie powodem pomijania przez organizatorów Serbii jest brak dostępu tego kraju do wybrzeża morskiego i ukształtowanie – w kraju tym prawie 70% powierzchni stanowią porośnięte lasami wyżyny i góry. Aż, szkoda, że aby poznać ten niesamowity, pełen atrakcji kraj zmuszeni jesteśmy organizować pobyt indywidualnie.
Historia Serbii w pigułce
W starożytności plemiona żyjące w obszarze dzisiejszej Serbii zostały podbite przez Cesarstwo Rzymskie. W VI wieku zaraza znacznie wyludniła ten teren i osłabiła wpływy Rzymu. Chrzest Serbowie przyjęli już w połowie IX wieku będąc pod panowaniem Cesarstwa Bułgarskiego. Po latach świetności i powstania Cesarstwa Serbskiego w XIII wieku, Serbia dostała się pod panowanie Turcji, która okupowała ten kraj aż do drugiej połowy XIX wieku. Niepodległość Serbia odzyskała dopiero w 1878 roku. Dzisiejsza Serbia jest jednym z najmłodszych europejskich krajów, który ostatecznie ukształtował się dopiero w 2014 roku. Obecnie powierzchnia Serbii, ze stolicą w Belgradzie wraz ze spornymi terytoriami wynosi ponad 88 tys. km², którą zamieszkuje ponad 7 mln obywateli.
Waluta Serbii, czyli jak żyje się w tym kraju
Oficjalną walutą Serbii jest dinar serbski. O słabości tej waluty niech świadczy fakt, że dinar serbski wart jest zaledwie 4 polskie grosze. Średnie zarobki Serbów w przeliczeniu na złotówki są podobne jak w Polsce. Większość cen towarów i usług jest jednak niższa. O wiele niższe są koszty utrzymania mieszkania i mediów. Bardzo niskie ceny osiągają dostępne używki – papierosy i alkohol. Turyści są jednak traktowani inaczej. Ceny hoteli, organizowanych wycieczek i wyżywienia w restauracjach są zbliżone do cen w naszym kraju.
Belgrad wielokulturowe miasto zabytków
Większość turystów odwiedzających Serbię traktuje, tą liczącą prawie 1,5 mln mieszkańców stolicę jako punkt wypadowy do zwiedzenia tego kraju. Jednaj już w samym Belgradzie, byłej stolicy Jugosławii możemy zobaczyć sporo ciekawostek:
- Kalemegdan, czyli pozostałości fortyfikacji celtyckich i romańskich wybudowanych w ujściu Sawy do Dunaju. Obecnie zachowane fortyfikacje pochodzą z XVII wieku. Warto natomiast zobaczyć stanowiska archeologiczne z 35 metrową studnią z czasów rzymskich na czele;
- Stare miasto z Placem Republiki i mieszczącym się tam Muzeum Narodowym. Warto także zobaczyć fontannę Cukur i poznać jej historię. O wielokulturowości stolicy świadczą piękne świątynie starego miasta meczet Bajrakli, cerkiew św. Aleksandra i sobór św. Michała.
Nowy Sad kulturalna stolica Serbii
Drugie pod względem wielkości miasto Serbii przyciąga turystów perełkami historii i kultury Bałkanów. Odwiedzając to miasto koniecznie musimy zobaczyć:
- Twierdzę Petrovaradin, której początki sięgają czasów starożytnych, ze świetnie zachowanymi budowlami obronnymi pochodzącymi z XVII wieku;
- Muzeum Wojewodiny założone w 1847 roku z zapierającymi dech w piersiach eksponatami – świadectwami serbskiej historii i kultury;
- Plac Wolności z Pałacem Biskupim, którego budowę zakończono w 1901 roku i Katedrą św. Jerzego.
Serbia dla podratowania zdrowia
Mało kto wie, że Serbia już w czasach starożytnych, dzięki klimatowi, położeniu i darom natury była osławiona leczniczymi ośrodkami, które oczywiście w unowocześnionej formie działają do dzisiaj. Najbardziej znane wśród spośród 25 leczniczych kurortów są:
- Sokobanja, która słynie ze swoich wód termalnych zawierających specyficzne dla tego rejonu lecznicze pierwiastki były znane już w starożytności. Położone w tym uzdrowisku luksusowe hotele przyciągają kuracjuszy z całej Europy;
- Niska Banja, najbardziej znany obecnie kurort medyczny, słynący z wód termomineralnych i wydobywanego błota, które wykorzystywane są do leczenia dolegliwości reumatycznych i naczyniowo – sercowych;
- Banja Koviliaca – słynna już w czasach romańskich ze swoich wód leczniczych. Do dzisiaj ściąga to tego kurortu tysiące kuracjuszy.
Serbia – ostoja nieskażonej przyrody
Nie ma w Europie kraju, który mógłby poszczycić się tak wieloma parkami narodowymi i ostojami przyrody. Dziewicze piękno Serbii jest kolejnym atutem zachęcającym do jego odwiedzenia. Do najbardziej znanych i lubianych należą:
- Park Narodowy Tara z naturalnie ukształtowanymi przez rzekę Drinę kanionami jest jednym z 5 Parków Narodowych Serbii. Przez park prowadzi wiele szlaków pieszych i rowerowych. Na chętnych czeka możliwość uprawiania raftingu. Płynących rzeką turystów zadziwi zapewne dom wybudowany w 1968 roku na skale znajdującej się na środku rzeki. Warto także zobaczyć najkrótszą rzekę Europy Vrelo, której długość to zaledwie 365 metrów;
- Park Narodowy Djerdap naturalnie ukształtowany przez przepływający przez Park Dunaj. Obok wielu walorów przyrodniczych warto zobaczyć także wzniesioną w XIV wieku twierdzę Golubac, gdzie śmierć w bitwie poniósł Zawisza Czarny.